Devět pravd o golfu / 6. pravda: Pomáhá ekonomickému růstuVýsledky, medaile a žebříčky nejsou jedinými měřítky sportu. Golf prokazuje dlouhodobě rovněž svoji hodnotu pro ekonomický vývoj. A to mnohem významněji, než se dříve odhadovalo.

Hodnotu golfu a jiných sportů v rámci společnosti však nelze nalézt v Systému národních účtů (SNA) vytvořených Organizací spojených národů (OSN), který obvykle porovnává různá odvětví po ekonomické stránce. Proto byl v OSN vytvořen tzv. Satelitní účet, aby bylo možné poměřit i odvětví nedefinovaná v SNA.

Již v roce 2015 se tak golf stal prvním sportem, který tímto způsobem provedl studii k určení důležitosti sportu v rámci ekonomiky a k formování budoucích vztahů se státem. Nezávislý britský průzkum tak mimo jiné zjistil, že tamní golfisté utratili v roce 2014 celkem 4,3 miliard liber, což činilo 14 % všech výdajů na sport. To ve výsledku přineslo 990 miliónů liber zaplacených na daních.

Hrubá přidaná hodnota golfu - měřeno mzdami a ziskem v rámci ekonomiky - byla vypočítána na dvě miliardy, což je 7% hrubé přidané hodnoty celého britského sportu. Z průzkumu také vyplynulo, že golfový průmysl ve Velké Británii zaměstnává 74.480 lidí, přičemž jedna třetina z nich je zaměstnána přímo v golfových zařízeních v Anglii, Walesu, Skotsku a Severním Irsku. Obrat britského golfového průmyslu tak byl již v roce 2014 odhadován až na 10,3 miliardy liber.

V roce 2016 se pokusili o obdobný přístup k určení hodnoty golfu v rámci USA. Průzkum spočítal, že americká „golfová ekonomika“ vytvořila hodnotu 84 miliard USD ve zboží a službách. Z toho 49 miliard přímo (provoz zařízení, investice do hřišť, hráčské potřeby, turnaje a charita), 39 miliard v rámci investic do realit a cestovního ruchu. Na charitativní účely přispěl golf částkou 3,9 miliard USD. Celkový hospodářský přínos golfového odvětví pro americkou ekonomiku v tom roce činil 191,9 miliard a pomáhal tak zajistit zaměstnání pro 1,9 miliónů lidí.


FOTO: Oldřich Drnec


Zajímavosti

Devět pravd o golfu / 8. pravda: Představuje rozvoj amatérského sportu

Amatérský status je zakotven v golfových pravidlech, aby bylo zřejmé rozdělení na amatérský a profesionální golf. Díky přiměřeným omezením povzbuzují pravidla amatérské golfisty k tomu, aby se soustředili na samotnou hru a ne na...

všechny zajímavosti

Víte, že

Týčko

Na začátku byla hromádka hlíny, na kterou si hráč před odpalem položil míček. Znamenalo to však, že golfista měl stále špinavé ruce. Proto George F. Grant - jihoafrický dentista - vynalezl dřevěný kolíček, který se zatlačil do země a na něj se postavil míček. Týčko se v nezměněné podobě používá dodnes. Týčko zapichuj do trávníku tak, že si napřed vložíš do dlaně míč a teprve pak zatlačíš na týčko přes plochu míče. Má to hned dvě výhody: půjde ti to snadněji a míček bude rovnou ležet na týčku.

číst další

Hřiště

Navštivte jedno z 111 hřišť

Navštivte jedno
z 111 hřišť

Zde nalezneš golfová hřitě zapojená do Bav se golfem...

všechna hřiště

Akce pro veřejnost

Příměstský sportovní tábor

Kšírovka

přehled akcí
© Bav se golfem 2020

 

Zadej lokalitu

 

Po zadání tvé lokality ti zobrazíme nabídku nejbližších golfových hrišť. Najdi si svůj balíček a začni hrát golf!

Loading...

Pokračujte zde