Golf je také týmovým sportem, nejen při Ryder cupuGolf není pouze individuálním sportem. Týmové soutěže v tuzemsku i na mezinárodní scéně jsou stále populárnější a stejně tak je oblíbený i systém hry na jamky, který se v takových turnajích využívá především. Nejznámější týmovou soutěží světa je Ryder Cup, který startuje už za týden.

Golf má mnoho podob a stejně tak i herních systémů. Nejznámější je hra na rány, jak se ostatně hraje i většina turnajů. Ovšem řada zkušených golfistů by vás určitě přesvědčovala, že nejvíce se dokážou se svými přáteli bavit při jamkovce, která patří ke golfu od jeho vzniku a oblíbená je dodnes.

Tento formát hry se v individuálních soutěžích využívá při národních šampionátech na jamky. Ještě častěji je ale rozšířen jako vyvrcholení v soutěžích družstev, v domácích podmínkách počínaje extraligou až po druhou ligu. Stejným způsobem se hrají také mládežnická týmová mistrovství republiky.

Že týmový formát dokáže strhnout už i nejmenší golfisty prokazují například rovněž soutěže, která pořádá projekt Se školou na golf. Tak se hrál i nedávný Turnaj základních škol na Dýšině.

Vhodnost hry na jamky podtrhují i formáty, které jsou pro soutěže družstev využívány. Vedle singlových zápasů, v nichž hraje na každé straně jeden hráč, se hrají rovněž zápasy dvojic. Ve foursomu se hráči na každé straně střídají ve hře jedním míčem, ve fourballu má každý svůj míč a vítězem jamky je dvojice, kde jeden z golfistů odehrál nejméně ran. Podrobná specifika včetně názvosloví jsou součástí Pravidel golfu.

Celosvětově nejznámějšími soutěžemi týmů s využitím jamkového formátu jsou Ryder Cup a jeho dámská obdoba Solheim Cup. Tomu předcházela obdobně hraná juniorská soutěž, v níž se skvěle předvedla česká kadetka Denisa Vodičková. Zatímco ženská soutěž skončila za obrovského zájmu teprve nedávno, Ryder Cup začne za týden a bude v tu chvíli zcela nejsledovanější akcí v celém sportovním světě.

Právě foursomových a fourbalových zápasů si během třídenního klání (24.-26. září v americkém Wisconsinu) užijí golfoví příznivci do sytosti. Souboj mezi Evropou a USA, jejichž barvy hájí na každé straně dvanáct momentálně nejlepších golfistů svých týmů, má bohatou historii a hraje se již od roku 1927.

Původně byl soubojem mezi USA a Británií, pak britské barvy nahradila Evropa. Až do roku 2001 se hrálo vždy v lichých letech, kvůli teroristickým útokům byl tehdejší ročník přesunut na rok 2002. Loni se nehrálo kvůli koronavirové epidemii, a tak počínaje letoškem se soutěž vrací zpět do lichých let.


Foto: Zdeněk Sluka - Extraliga družstev (28.-31.7. 2021)


Zajímavosti

Hanuš Goldscheider se narodil před sto lety

Dnes 28. října slaví svátek Česká republika, ale jde také o významné historické datum pro český golf. Přesně před sto lety se narodil Hanuš Goldscheider, významný golfový činovník, velký propagátor golfu a také...

všechny zajímavosti

Víte, že

Osmnáct jamek

Standardní hřiště se skládá z osmnácti jamek s normou 72 ran. Existují však hřiště dvanáctijamkové, devítijamkové, nebo dokonce jen šesti jamkami. Nejsou však ani vyjímkou resorty s 27, 36 i více jamkami. 

číst další

Hřiště

Navštivte jedno z 112 hřišť

Navštivte jedno
z 112 hřišť

Zde nalezneš golfová hřitě zapojená do Bav se golfem...

všechna hřiště

Akce pro veřejnost

Gurmánské víkendy

Čertovo Břemeno

přehled akcí
© Bav se golfem 2021

 

Zadej lokalitu

 

Po zadání tvé lokality ti zobrazíme nabídku nejbližších golfových hrišť. Najdi si svůj balíček a začni hrát golf!

Loading...

Pokračujte zde